Styrelse

Svenska Paneuropaföreningens styrelse väljs vid årsmötet. Styrelsen är arbetande och ansvarar för föreningens verksamhet.


Styrelse 2018-2019


Walburga Habsburg Douglas, ordförande
f.d riksdagsledamot
walburgahdouglas@gmail.com

Margit Wallstén, vice ordförande
Civilekonom, tid. arbetsmarknadsminister vid Sveriges EU-repr i Bryssel och industriråd vid OECD, Paris
margit.wallsten@paneuropa.se

Mathias Neidhardt, kassör
Revisor vid Ekonomistyrningsverkets avdelning för EU-revision
mathias.neidhardt@paneuropa.se

Manuela Leijerfelt, ledamot
Civilekonom, Sirius EU-Byrå
manuela.leijerfelt@paneuropa.se

Lena Bäcker, ledamot
Grundare av Good Government Affairs, 
fd Kronodirektör, Kronofogdemyndigheten, ordförande, European Association of Public Banks Chief Economists Network (Bryssel)
backerlena@gmail.com

Abelone Tischbein-Madsen, ledamot och medlemsansvarig
Sektionsansvarig på Jusek
abelone.tischbein-madsen@paneuropa.se 

Anders Oljelund, ledamot
f.d ambassadör
anders.oljelund@telia.com

Mats Ringborg, ledamot
mats.ringborg@gmail.com

Mats Karlsson, ledamot
mats.karlsson@gmail.com

Vladan Lausevic, ledamot och sekreterare
lauvlad89@gmail.com